Po raz ósmy na polskiej ziemi
W ostatni weekend lipca (26-28.07) Toruń stanie się stolicą europejskiego ścigania w lewo. To właśnie w tym okresie ponad 150 zawodników i zawodniczek powalczy w kilku kategoriach o medale mistrzostw Europy. Polska będzie gospodarzem speedrowerowego Euro po raz ósmy w historii tych rozgrywek.
Historia Mistrzostw Europy w speedrowerze sięga roku 1994 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja tego czempionatu. Najlepsi jeźdźcy Starego Kontynentu spotkali się w Holandii, a konkretniej w Almere. Rok później gospodarzem mistrzostw była już Polska, a najważniejsze wydarzenia odbyły się w Rawiczu. W finale kategorii „Open” najlepszy był ten sam zawodnik, który dwa lata wcześniej triumfował jako ten pierwszy w historii, czyli Andre Cross. Zresztą, to on zdobył też najcenniejsze trofeum w 1998 roku w Poole.Wśród juniorów numerem jeden został Phil Pilbrow, a w czołowej trójce ponownie zabrakło Biało-Czerwonych. Siedem lokalizacji i worek medali
Speedrower obecnie uprawia się przede wszystkim w dwóch rejonach Europy – w Polsce oraz w Wielkiej Brytanii, a swoje mniej lub bardziej pojedyncze zrywy mieli Holendrzy, Duńczycy, Szwedzi czy Słowacy. Z tego też powodu przyjęło się, że w latach parzystych mistrzostwa organizują „Biało-Czerwoni”, z kolei w nieparzystych – Brytyjczycy. W naszym kraju o medale rywalizowano w: Lesznie (2000), Bydgoszczy (2004), Ostrowie Wielkopolskim (2008), Lesznie (2010), Toruniu (2014) oraz w Częstochowie (2018). I to dla naszych reprezentantów były bardzo owocne mistrzostwa.
Na pierwszego polskiego czempiona, który triumfował przed własną publicznością w kategorii „Open” musieliśmy czekać do 2004 roku. Wówczas to w Bydgoszczy reprezentant miejscowego klubu BTS „S” Damian Zaręba stanął na najwyższym stopniu podium, a w pokonanym polu zostawił przedstawicieli Szawera Leszno – Marcina Szymańskiego i Mateusza Szymczaka. W kolejnych sezonach zwyciężali: Maciej Ganczarek (w Rawiczu), Marcin Paradziński (w Lesznie i Toruniu) oraz Marcin Szymański (w Częstochowie). Srebrne medale zdobywali – wspomniany już dwukrotnie Szymański (2004 rok w Bydgoszczy), Łukasz Nowacki (2008 – Rawicz), Maciej Ganczarek (2010 – Leszno), Sebastian Paruzel (2014 – Toruń) oraz Bartosz Grabowski (2018 – Częstochowa). Po brąz sięgali z kolei Damian Woźny (2000), Marcin Szymański (2008, 2010), Przemysław Binkowski (2014, 2018).
„Biało-Czerwoni” zdobyli również siedem złotych medali wśród juniorów, a uczynili to: Leszek Izak, Rafał Duliński, Remigiusz Burchardt, Patryk Kriger, Sebastian Morawiak, Bartosz Grabowski oraz Jakub Kościecha. Po srebrne medale sięgali kolejno: Tomasz Wojtasik, Denis Augustyński, Marcin Kołata, Szymon Kowalczyk, Michał Sassek, Wojciech Małecki, a na najniższych stopniach podium stawali Łukasz Łaniecki, Artur Poprawski oraz Dawid Zachmyc. Nie można zapomnieć również o sukcesach reprezentacji w rywalizacji drużynowej.
Tegoroczne Mistrzostwa Europy w speedrowerze odbędą się od 26 do 28 lipca. Zachęcamy do śledzenia mediów społecznościowych, by być na bieżąco z tym, co nas czeka w tym roku przy okazji ICSF European Championships. Po raz ósmy w historii uczestnicy zawitają do kraju nad Wisłą, a po raz drugi do Torunia. Rozdanych zostanie osiem kompletów medali – indywidualnie w kategorii „Open”, a także wśród juniorów, weteranów i kobiet, a do tego w czempionacie drużynowym – seniorów, juniorów, kobiet i weteranów. – Warto zaznaczyć sobie w kalendarzu, aby w tym czasie zawitać na któryś z naszych obiektów, czy to przy ulicy Bielańskiej czy też przy Skierki w Kaszczorku. Na starcie pojawią się najlepsi zawodnicy Europy, a to oznacza, że zapowiada się nie tylko wspaniałe święto speedrowera, ale również kapitalne widowisko. Wstęp na zawody jest bezpłatny, a na kibiców czekać będą dodatkowe atrakcje, o których będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych – powiedział Konrad Cinkowski z biura prasowego toruńskiego TSŻ-u, który jest gospodarzem Mistrzostw Europy 2024.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia oraz informacje na temat mistrzostw można znaleźć
w serwisie www.euro2024torun.pl.